loader
Saadet Partisi Antalya İl Başkan Yardımcısı Mehmet Akif Bilgin: Kanun Yeni Fakat Hükümler Eski ve Eksik

Saadet Partisi Antalya İl Başkan Yardımcısı Mehmet Akif Bilgin: Kanun Yeni Fakat Hükümler Eski ve Eksik

Saadet Partisi Antalya İl Başkan Yardımcısı Mehmet Akif Bilgin, geçtiğimiz günlerde Meclis’e sunulan “Öğretmenlik Meslek Kanunu” ile ilgili bir açıklama yayınladı. Meclis’e sunulan “Öğretmenlik Meslek Kanunu”nun içerik açısından eksik olduğunu kaydeden Bilgin, kanun teklifinin amaç, kapsam, yürütme ve yürürlük maddeleri haricinde sekiz maddeden oluştuğunu kaydederek, “Ne yazık ve hazindir ki; kanun teklifinin içeriğinde birçok konuya dair hüküm yokken düzenlenen konulara ilişkin hükümler ise hem eski hem de eksik” ifadeleri kullanıldı.

 

Hazırlanan ve Meclis’e sunulan kanunun, meslek kanunu olarak görülemeyeceğini kaydeden Saadet Partisi Antalya İl Başkan Yardımcısı Mehmet Akif Bilgin, hazırlanan kanun teklifinin öğretmenlere saygıyı artırmaktan ziyade öğretmenlerin kaygısının artmasına sebep olacağını ifade ederek, “Hükümet ve AK Parti, toplumun birçok kesiminin dile getirdiği aday öğretmenliğe, mülakat uygulamasına yönelik tepkilere hak vermediğini kanun teklifiyle teyit ediyor. Sözleşmeli öğretmenliği kaldırmayan, sözleşmeli, kadrolu öğretmen kaynaklı ayırımları bitirme vaadini unutan, Öğretmenlik Meslek Kanunu adı altında öğretmenlik mesleğine yönelik kapsamlı bir ayrımcılık üretiliyor” diye konuştu.

 

Meslek kanununun içeriğinin yeterli olmadığını ifade eden Bilgin, Meclis’e sunulan kanun önerisi ile öğretmenlerin haklarında iyileştirme yapılmadığını kaydederek, “Öğretmenliğe, mesleğe, mesleğin gereklerine, öğretmen yetiştirme süreçlerine, kariyer basamaklarına, öğretmenlerin mali, sosyal ve özlük haklarına, atama ve yer değiştirme kurallarına, ödül ve disiplin uygulamalarına, eğitim yöneticiliği konumuna ve teşvik kurgularına yönelik bütüncül çerçeve oluşturan bir yasal düzenleme niteliği yok. Esasen sayılan bu konu başlıklarının birçoğuyla ilgili olarak kanun teklifinin içeriğinde madde bir tarafa cümleye hatta kelimeye dahi yer verilmemiş. Sözün özü, anlaşılan o ki; öğretmenlerin emeğini yok saymakta mahir hükümet, öğretmenlik mesleğini yok saymak noktasındaki maharetini de ‘Meslek Kanunu’ ile ispatlamaya çalışıyor” diye belirtti.

 

Kanun teklifinde kıdem ile ilgili maddeleri hatırlatan Bilgin, kariyer basamakları vaadinin sadece söylemden ibaret olduğunun altını çizerek, “Öğretmen olmak için iki yıla kadar, uzman olmak için on yıl, başöğretmen olmak için yirmi yıllık hizmet süresi yanında sınav şartı getiriliyor. Aynı kanunun bir hükmünde öğretmenlerin ihtisası var fakat bir başka maddesinde ise bunun kanun nezdinde itibarı yok. Çocuklarımızı ve gençlerimizi hayata hazırlamak yerine kariyer için sınava hazırlanmak baskısına maruz bırakılıyor öğretmenlerimiz. Bunun yanı sıra gönül almak gösterisiyle zaman kazanmak kurnazlığı yapılıyor. Ek gösterge vaadi yasada hükme geçiriliyor fakat hayata geçmesi 1 Ocak 2023’e erteleniyor.  Neden 1 Ocak 2023 sorusunun cevabı da verilemiyor” diye belirtti.

 

Kanun teklifinde sadece kamuda çalışan öğretmenler ile ilgili düzenlemelerin bulunduğunu ancak özel kurumlarda çalışan öğretmenlerin yok sayıldığını hatırlatan Bilgin, açıklamasında “Özel okulları noktasında fiyatlara müdahale edebilen, öğrencilere yönelik teşvik ödemesi gerçekleştiren sistem, bu kurumlardaki öğretmenleri meslek kanunu kapsamında el almıyor. Bir anlamda özel okullardaki öğretmenlerin öğretmen sıfatına son veriyor ve sayıları yüz bini aşan öğretmeni öğretmen olarak kabul etmiyor. Bu haliyle kanun, Öğretmenlik Meslek Kanunu olmaktan ziyade kamu görevlisi sıfatıyla MEB ve diğer kurumlarda görev yapan öğretmen unvanlı personelin hizmet esaslarını düzenleyen ‘kanunlaştırılarak güçlendirilmiş hizmet yönetmeliği’ vasfını taşıyor” ifadelerine yer verdi.


Etiketler: SaadetPartisi Antalya MehmetAkifBilgin

Şimdi Paylaş

0 Yorum

Yorum Yap

CAPTCHA Image 

Benzer Haberler

İMAMOĞLU TERKOS GÖLÜ’NDE İNCELEMELERDE BULUNDU

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, önce Kanal İstanbul projesinin en kritik noktasında yer alan Terkos Gölü ve çevresinde incelemelerde bulundu, sonra Karadeniz’in hırçın dalgaları önünde kameraların karşısına geçti. Dünyanın su savaşları verilebilecek bir noktaya doğru ilerlediği saptam...

Çankaya Köşkü'nden taşınan Binali Yıldırım'a yeni görev

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin ardından Ankara’ya dönen Binali Yıldırım’ın ilk işi Çankaya Köşkü’nden taşınmak olacak.

 

Binali yıldırım, istanbul büyükşehir belediye başkan adayı olmak için 19 Şubat'ta TBMM ba...

Sağlık çalışanlarına ücretsiz ulaşım !

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, dünyayı kasıp kavuran ve ülkemizde de her geçen gün enfekte hasta sayısı artan Koronavirüs vakalarına karşı mücadele eden sağlık çalışanları için sosyal medya hesaplarından önemli mesajlar paylaştı.

Haberin Devamı