radyooo
besttv

Başbakan Ahmet Davutoğlu: Hepimizin başını dik tutması lazım

Başbakan Ahmet Davutoğlu: Hepimizin başını dik tutması lazım

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Bir medeniyete menşei kaynak olmuş bir dinin böylesine istismar edilmesi üzerinden terör faaliyetleri ya da bu terör faaliyetleri gerekçe gösterilerek İslamofobik faaliyetlerin yayılması karşısında hepimizin başını dik tutması lazım” dedi.

Davutoğlu, Ankara Vilayetler Evi’nde Büyükelçiler Konferansı vesilesiyle verilen akşam yemeğinde yaptığı konuşmada, “Yüce dinimizin hiç bir şekilde cevaz vermeyeceği, barış dini olarak ilham edilen ve gelişen bir dinin, bütün o şehir kültürlerini doğuran bir medeniyete menşei kaynak olmuş bir dinin böylesine istismar edilmesi üzerinden terör faaliyetleri ya da bu terör faaliyetleri gerekçe gösterilerek İslamofobik faaliyetlerin yayılması karşısında hepimizin başını dik tutması lazım” dedi.

Davutoğlu, Ankara Vilayetler Evi’nde, Büyükelçiler Konferansı dolayısıyla verilen akşam yemeğindeki konuşmasında, Sultanahmet’teki saldırıda şehit olan Kenan Kumaş’a Allah’tan rahmet diledi, Paris ve Nijerya’daki terör saldırılarını lanetledi.

Bütün bu olayların uluslararası alanda yeni bir muhasebeye ihtiyaç hissedildiğinin çarpıcı göstergeleri olduğunu belirten Davutoğlu, bu çerçevede büyükelçiler konferansının da daha geniş çaplı bir muhasebe yapılmasına imkan sağladığını kaydetti.

Türkiye’nin, vizyonu bulunan bir ülke olduğunu, 2023 vizyonu için Türkiye’yi karış karış gezdiklerini anlatan Davutoğlu, uluslararası alanda da yeni büyükelçilikler açıldığını, ticaret müsteşarlarının sayısının artırıldığını bildirdi.

Büyükelçilerden, hiçbir uluslararası toplantıda pasif durmamalarını isteyen Başbakan Davutoğlu, “Bir Türk vizyonu, bir Türk görüşü her yerde olacak. İster çevre konferansı olsun ister medeniyetler ittifakı konferansı ister BM ister UNESCO, ister önemli başka şeyler olsun. Sizden beklediğimiz, her zaman bize ait bir vizyonu dünya gündemine getirmektir. İşte tam da bu günler, bu vizyonu tanımlama ve tarih sahnesine bu vizyonu aktarma günleridir” diye konuştu.

Türkiye’nin tarihi sürekliliğinin her zaman güçlü olduğunu, nerede bir kriz çıksa insanların yönlerini Türkiye’ye döndüklerini ifade eden Davutoğlu, “Selçuklu, Osmanlı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti çizgisinde öyle bir süreklilik algısı var ki ben onun için Türkiye Cumhuriyeti nevzuhur bir devlet değildir derken tam bunu kastediyorum. İkinci Dünya Savaşı şartlarında çıkmış konjonktürel bir devletin büyükelçileri değilsiniz” dedi.

Davutoğlu, tarih bu anlamda doğru okunmadığında ve süreklilik kaybolduğunda, siyasal motivasyon ve vizyonun da kaybolacağını söyledi.

Yemeğe, AB Bakanı Volkan Bozkır, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Başbakanlık Müsteşarı Kemal Madenoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, AB Bakanlığı Müsteşarı Rauf Engin Soysal da katıldı.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar